Červené víno je dobré na srdce

Znáte to. Jedni tvrdí, že alkohol je metla lidstva, druzí, že všeho s mírou nemůže škodit a třetí netvrdí nic a prostě se jen opíjejí. Jedny vědecké články vyvrací ty druhé a nikdo si není ničím jistý. Jak je to ale s červeným vínem a jeho vlivem na lidské zdraví? Je to mezi alkoholickými nápoji vyjímka potvrzující pravidlo, nebo jen další mýtus stvořená pijany, pro lepší pocit z ,,nasávání“? Pojďme se na to podívat trošku vědecky.

useful_winePozitivní vliv vína na lidský organismus byl znám už ve starověku. Sklenice vína denně je dokonce zakořeněna hluboko v Bibli a v kombinaci s olivami a rybím masem je považována za jakousi univerzální dietu. Olivy navíc ještě účinky červeného vína posílí.

Víme, že je potvrzeno, že pití červeného vína v malých dávkách může pozitivně působit na zdraví člověka a především jeho srdce. Látky v něm obsažené totiž pomáhají předcházet nemocem srdce, a chránit cévy. To díky zvyšování hladiny ,,zdravého“ cholesterolu. Tento fakt byl potvrzen studijí provedenou na francouzských a amerických obyvatelích. Z té vyšlo najevo, že u francouzů je výskyt rdečních chorob oproti američanům třetinový. Tento jev byl u francouzů vysvětlen právě konzumací vína. Na tuto studii posléze navázalo mnoh odalších, které víceméně souhlasily s tvrzením, že dvě skleničky vína denně pozitivně ovlivňují srdeční funkcni a dokonce i pacienty s demencí neb o diabetes.

Jako příčina tohoto blahodárného vlivu byly označeny antioxidanty a látky označené jako resveratrol. Tyto látky v krvi zabraňují tvorbě sraženin a pomáhají snižovat hladinu škodlivého cholesterolu.

A na závěr ještě jednu lékařskou radu. Konzumace červeného vína a jeho pozitivní vliv byly prokázány při množství jedné až dvou sklenic denně. Pokud si ale ke snídani a večeři dáte celou láhev, koledujete si o vážné zdravotní problémy a komplikace. Jak již bylo zmíněno výše, všeho moc škodí a proto pijte s mírou a myslete na své zdraví.