Co dává vínu červenou barvu?

Červené víno je mezi vinaři povFeet warming at fireplace with hands holding wineažováno za srdeční záležitost. Odráží barvu srdce a krve v našich žilách a i u ostatních lidí je spojováno s romantickými schúzkami, projevy lásky a náklonosti. Co ale dává červenému vínu barvu ve skutečnosti? A co nám barva může o vínu prozradit? Poprosil jsem svého známého, který nějakou dobu rozvážel víno a ten mi poskytl kontakt na majitele jednoho malého moravského vinařství.

Hned jsem ho kontaktoval a e-mailem mu zaslal několik otázek. Na odpověď jsem sice nějakou dobu čekal, ale vzhledem k tomu, kolik je na vinici práce, se člověk nemůže divit nebo snad zlobit. Nejvíc mě samozřejmě zaujalo jeho povídání o barvě vína. Nebudu citovat, protože tyto informace potřebuji do článku, ale ve zkratce Vám vše vysvětlím. Musíte pochopit, že to nejlepší si musím zatím nechat pro sebe.

Barva vína, nám říká víc, než většina z nás tuší. Můžeme podle ní poznat stáří vína, odrůdu i vyváženost chutí nebo obsah tříslovin (Okénko do chemie: Třísloviny jsou rostlinné polyfenoly hořké chuti, které sráží proteiny). Větší obsah tříslovin se povětšinou vyskytuje u vín s intenzivnější barvou. Barva je také vhodným měřítkem pro posuzování zudravotního stavu vína, způsobu výroby nebo odrůdovosti.

Pokud se zaměříme přímo na víno červené, zjistíme, že intenzita barvy je závislá na mnoha faktorech. Pochází z barvy slupek bobulí a je ovlivněna slunečním svitem, složením půdy, odrůdou, vyzrálostí hroznů, obsahem tříslovin nebo způsobem výroby. Červené víno múže svou intenzitou barvy procházet celou škálu odstínů.Od světle červené, cihlové, rudé, rubínové, tmavě červené až po hnědočervenou.Červenohnědou barvu mívají většinou vína vyzrálá a s nižším obsahem kyselin. Víno může také svou barvu měnit a to díky procesu stárnutí a díky oxidačním procesům. Ta se může měnit z rubínové na červenou s nažloutlými tóny až červenohnědou. Pokud vám po konzumaci zůstanou na okraji skleničky stopy vína, můžeme usoudit, že víno má vyšší kyselost.