Historie červeného vína

Vítáme Vás u dalšího pokračování našeho seriálu Z Historie Červených Vín. V dnešním povídání se zaměříme na jednu z nejznámějších a celosvětově nejoblíbenějších odrůd – Merlot. První písemné zmínky o této odrůdě pochází z 14. Století. Původně byla známá pod názvem Crabatut noir a nebyla příliš ceněnou odrůdou. Své dnenší jméno získala v roce 1784 a stala se jednou z nejvíce rozšířených ve svém regionu. Později se začala pěstovat také v italském regionu Veneto pod názvem Bordó (1855). Ve Švýcarsku se poprvé objevila roku 1905.

Celý název této odrůdy je Merlot Noir a pochází z francouzského regionu Bordeaux. Její původ nebyl dlouho znám a až později se dokázalo, že byla vykřížena z odrůd Magdeleine Noire des Charentes a Cabernet Franc.

Odrůda Magdeleine Noire des Charentes se poprvé v do1kumentaci objevila roku 1847. Až do roku 1996 byla prakticky považována za vymizelou. Po analýze DNA jednoho z planých keřů na francouzském pahorku Mont Garrot bylo zjištěno, že se jedná o doposud neznámou odrůdu. Později byly nalezeny další keře této révy a zjištěno, že se v těchto místech před cca 200 lety nacházela vinice. Dlouhý název Magdeleine Noire des Charentes réva dostala kvůli zamezení záměny s jinuo odrůdou, také pojmenovanou Madeleine. Tento název se oficiálně začal používat 6. Června 2008.

Druhá zmíněná odrůda – Cabernet Franc, pochází také z regionu Bordeaux a má velmi blízko k volně rostoucí révě lesní. Cabernet Franc patrně vznikla selektováním této révy a později se pravděpodobně zasadila o vznik dalších odrůd, jako jsou Cabernet Sauvignon, Carménère, nebo již zmiňovaný Merlot. I v současnosti se tato odrůda využívá při šlechtění nových odrůd, v České republice například u Cabernet Moravia a Erilon. To odrůda je typická svým plným charakterem, vůní lesních plodů – malin nebo rybízu a ovocností.

Z tohoto důvodu je název odrůdy Merlot pravděpodobně z francouzského jména pro kosa (merle), který často bobule této odrůdy ozobával.red wine