Jak poznat, že je vaše víno špatné

Není nic horšího, než špatné víno ve správnou dobu. Chcete si udělat hezký večer s drahou polovičkou, oslavit vnuččinu promoci, nebo se setkat s dávnými přáteli. Nálada večera je příjemná, všichni se baví a pak někdo přinese špatné víno… Je možné se této situaci vyhnout? Ano. Jak, to si hned řekneme.

wine_corkKorek. První indikátor, který Vám může ledacos napovědět, je uzávěr vína – korkový špunt. Ten by měl správně víno hermeticky uzavírat v lahvi a chránit ho před škoslivými vlivy. Pokud je korek naprasklý nebo jinak děravý, víno nejspíš nebude dobré.

Otevřené víno. Když jste sáhli po láhvi z některého z předchozích večerů, mějte se na pozoru. Pokud bylo víno dlouhou dobu v kontaktu se vzduchem, může zoxidovat. Ztratí tak svou chuť a v krajních případech může dokonce chutnat jako ocet. Tomuto jevu se výrobci snaží předcházet přidáváním oxidu siřičitého. Z tohoto důvodu je dobré víno vždy zavírat.

Láhev tedy máme otevřenou, jdeme dál. Prvním projevem špatného vína po otevření je zápach. Protože víno zraje v lahvi i během dopravy a uskladnění, může se někdy zkazit. Takové víno často zapáchá hořce a hrubě nebo po zatuchlině.

I kdyžsi nejste jistí vůní, po chuti špatné víto rozhodně poznáte. Víno může v ústech lehce perlit, což je způsobeno druhotným kvašením. Tuto vadu lze nejlépe poznat při konzumaci vína pokojové teploty. Pokud si tedy nejste jistí vůní, vyčkejte a konzumujte ne příliš vychlazené víno.

Poslední obecně uznávané kritérium pro výběr vína je cena. Čím dražší víno je, tím musí být lepší. Z čím větší dálky je dovezené, tím je chutnější. Toto kritérium samozřejmě již dávno neplatí. Doporučuje se vybírat víno přímo ve vinařství, kde Vám obsluha vždy ochotně poradí a doporučí vhodnou láhev k dané příležitosti. Pokud nemáte známého vinaře, zajděte do nejbližší vinotéky. Tam sice nemůžete očekávat radu nad zlato, ale můžete si být jistí, že koupí vína nic nezkazíte a budete mít možnost širokého výběru.