Jak vyrobit nealkoholické víno?

Tak už jsem ve čtvrtém měsíci. A to znamená, že nějakou dobu nepiju. Nemyslete si o mě, že jsem alkoholik, to ne, ale znáte to… Posezení s kamarádkami se bez vína dřív neobešlo, večer jedna ,,zdravotní“ dvojka s manželem… Prostě mi to začíná chybět. Ani né tak kvůli tomu alkoholu, ale kvůli té příležitosti. Té atmosféře. A kvůli tomu lehkému uvolnění a pocitu odpočinku a relaxace.

non-alcoholic wineLenka mi už dřív říkala o nealkoholickém vínu, ale nikdy jsem tomu nevěnovala moc pozornost. Vždycky jsem spíš ohrnula nos. Nealkoholické víno? To není víno. No a teď se mi to začíná jevit, jako jediná možná alternativa a řešení mého ,,problému“.

Jsem trochu nemocná na zdravou stravu a musím vědět, co jím, takže si nejspíš budu muset o nealkoholickém vínu něco ,,vygoooglit“ a zjistit co to je a jak se to dělá.

Jdeme na to. První, co jsem zjistila a co mě zaujalo, byl fakt, že nealkoholické víno se vyrábí z vína alkoholického. Takhle ničit víno… Nadruhuo stranu, alespoň snad budu mít co pít. Je to prý kvůli zachování chuti, vůně a tak obecně vlastností vína. Jde to dvěma způsoby. Pokusím se je oba vysvětlil laikům jako jsem já.

Prvním způsobem je vakuová extrakce. Tahle metoda je energeticky náročná, ale nadruhuo stranu šetrná k vínu. Využívá se při ní ohřívání vína na různé teploty – většinou okolo 30° C. Metoda je prý známá od první poloviny 20. Století a v dnešní době využívaná hlavně v Německu a USA. Asi mi to dává smysl. Když jsme si vždycky dělali svařák, taky nesměl vařit a pěnit, aby se alkohol nevypařil…

Druhou metodou je buněčná osmóza. Je to ,,novinka“ ve výzkumu a výsledky jsou zatím nic moc. Nealkoholické víno, které prošlo touhle úpravou je trochu jako kompot. Za tuhle metodu můžou italové.

No. Moc lákavě to nezní. Ale za pokus nic nedám, odpoledne vyrážím nakupovat nealkoholické víno.