Kdyby mi někdo tuto otázku položil před pěti lety, řekla bych, že bílé, protože červené mi v té době ještě vůbec nechutnalo. Dnes už vím, že takhlůe jednoduché rozhodování to bohužel (nebo bohudík?) není. Nejsem žádný profesionál a nemám ani školu pro sommeliéry, nebo různé ochutnavače. Většinu času se řídím vlastními chuťovými buňkami a pokud se dostanu do dobré restaurace, nechám si poradit odborníkem. Vín a sýru už je ale tolik, že někdy i odborník zaváhá a vsadí na vlastní instinkt. A ve finále – pokud každému chutná něco jiného, je vůbec nutné a žádoucí nějaká pravidla vytvářet?

cheese, red or white wineDlouho jsem se touhle otázkou trápila a rozhodla jsem se ji vyřešit následujícím způsobem. Až po jedné výplatě jsem koupila několik lahví vína a navštívila místní sýrárnu. Také jsem vyhledala několik ,,prověřených“ rad ohledně kombinací sýrů a vína a tato doporučení vytiskla. Pozvala jsem několik přátel a začala servírovat. Nejdříve ,,prověřené“ kombinace a pak dostal každý účastník mého malého experimentu volnou ruku. Každý dostal bloček a pero a jejich úkolem bylo zkrátka ochutnat a okamžitě zaznamenat všechny chutě, dojmy a pocity z jednotlivých kombinací.

Jak večer plynul a my si povídali o všech chutích, začal nám vznikat malý průnik našich postřehů. Při odchodu jsem pak od přátel jejich poznámky vybrala a celý další den věnovala jejich studování a porovnávání. Bylo zajímavé sledovat, jak se některé zaručené rady minuly účinkem a naopak vznikly nové neočekávané kombinace. Večer jsem už měla celkem jasný seznam kombinací a rad.

Ke kvalitnímu sýru patří kvalitní víno. Podruhé, tvarůžky a romadůr se k sýru prostě nehodí. Třetí, bílé víno je k sýru rozhodně lepší, než červené. Toto pravidlo potvrzuje následující vyjímka – uzený sýr a červené víno. Poslední, zapáté, pokud vsadíte na klasiku – Rulandské šedé s hermelínem, nic nezkazíte. Víc vám neprozradím, šéfkuchař taky neříká recepty na potkání.

Celá myšlenka mého sýrovo-vinného experimentování mě tak nadchla, že už teď přemýšlím, co vyzkoušíme příště.