Pět věcí, které jste o víně nevěděli

Five things you did not know about wineUrčitě znáte ty facebookové stránky, kde Vám každý den servírují spousty faktů z celého světa. Vlastně Vás všechny ty věci ani nezajímají, ale prokrastinace je prokrastinace a člověk si někdy nemůže pomoct… Já Vám však můžu zaručit, že tyhle fakty Vás zajímat budou. Dnes jsem si pro Vás připravil článek na téma: Pět věcí, které jste o víně nevěděli.

Zaprvé. Víno, jako takové, bylo znám mnohem dříve, než se tak začalo opravdu nazývat. Již první lidé lisovali ovoce a vyráběli šťávy různých příchutí. Některé konzumovali okamžitě a některé později. Jiné z těch, které nechávali na pozdější dobu zkvasili a vznikl tak nápoj, velice blízký dnešním vínům.

Francouz Jean Baptiste zaplatil v roce 2003 za jedinou láhev vína v přepočtu asi 4,5 milionu korun. Zakoupil láhev, která byla vyrobena a zazátkována v den jeho narození. Víno bylo bílé, přívlastkové. Původní majitel vína nechal vyrobit na láhev speciální dřevěný dárkový box, vyzdobený rytinami souvisejícími s událostmi, které se staly po celém světě v den Jeanova narození. To samozřejmě na boxu nechybí.

Rekord v nejrychlejším vypití láhve vína (0,75 l) drží američanka Norah Buckler, která dosáhla času 2,2 sekundy. Po oficiálním uznání tohoto rekordu se po celém světě zvedla vlna pobouření. Vinaři s rekordem vyjádřili svůj nesouhlas: ,,Víno je záležitostí chuti a požitku, ne objektem potřebným k zapsání do knihy rekordů.“

Dle výzkumu anonymní španělské agentury, se 3 z 10 konzumentů vína pokusí během jeho konzumace olíznout vlastní loket. Tento fakt experti vysvětlují především uvolněnou atmosférou při ,,popíjení“ s přáteli či v rodiném kruhu. Řeč rozhovoru se pak často stáčí k banálním a vtipným tématům.

Největšími konzumenty vína v Evropě jsou obyvatelé Vatikánu. Na papeže, nebo jednoho jeho spolupracovníka vychází na rok přibližně 67 litrů vína. To jsou asi dvě deci na den. Vinařská Francie je pak na místě třetím, Česká republika pak šedesátá.