Proč je důležité pít víno?

alcoholTen, kdo pije hodně tvrdého alkoholu, je považován za alkoholika. Kdo naopak dává přednost zlatavému moku, je považován za výpitka a hospodského vožgrunta. Za to člověk, který pije hodně vína, je označován za znalce a gurmána. Lež? Pravda? Rozhodnout se člověk musí sám. Samozřejmě nelze hodnotit člověka jako gurmána, pokud skladba jeho vinné konzumace pochází z nejnižších regálů hypermarketů, kde se vinné produkty ani nesnaží vypadat jako pravé víno z fermentované hroznové šťávy.

Snad každý už někdy četl o tom, že pití vína přináší ten nebo onen zdravotní benefit. Známé rčení “dáme si deci na krvinky” je podporováno i lékaři. Jaká jsou však další fakta?

* Víno snižuje riziko deprese – 2 až 7 sklenic vína týdně snižuje riziko vzniku až o 50%
* Vaše paměť je ostřejší – funkce mozku klesají výrazně rychleji u abstinentů
* Pomáhá předcházet onemocnění dásní díky obsahu polyfenolů
* Flavonoidy obsažené ve víně oslabují růst nádorů u některých typů rakoviny

Tak, to by byly zdravotní benefity. A co dál?

Samozřejmě je nutné dodržovat určité limity pití vína a alkoholu obecně. Všeho moc škodí. Pokud však nenavyknete jedné a více lahvím denně, nehrozí vám větší nebezpečí. Zatímco někteří experti tvrdí že jedna láhev vína denně prý neškodí, jiní tento názor považují za výstřel do tmy. Nebylo by to tak neobvyklé, pokud by to netvrdil expert Světové Zdravotnické Organizace Kari Poikolainen. Láhev vína denně je podle něj zdravější, než úplně abstinovat – což by do jisté míry potvrzovalo výše uvedený seznam pozitivních zdravotních účinků.

Na druhou stranu, alkohol nelze považovat ze léčivý přípravek, především ve společnosti, kde je alkohol považován za metlu lidstva. Zatímco s alkoholem zatím každý Čech prohrál, Moraváci remízovali. A ve světě tomu není jinak – v Evropské Unii ročně na otravu alkoholem zemře asi 300 lidí, nepočítaje onemocnění vyvolaná či zhoršená konzumací alkoholu.

Tím nejlepším důvodem proč pít víno tak zůstává jeho společenský účel, nikoliv diskutabilní zdravotní přínosy. Smích během dobré společenské akce je mnohem lepším lékařem na neduhy. Proto pijte víno a smějte se!