Proč je šampaňské tak drahé?

champagne_costŠampaňské. Šumivé zlato, král mezi víny. Patří mezi nejdražší vinařské produkty. Jeho ceny se pohybují v řádu stovek i tisíců korun. Proč?

Pojďme si projít několik bodů a objasnit si otázku ceny šampaňského. Proč je tak drahé? Proč nestojí jako ,,obyčejné“ víno? A co ho dělá tak výjimečným?

Začneme-li technickou stránkou věci, musíme si uvědomit, že šampaňské podléhá spotřební dani, která se pohybuje mezi 20 a 30 korunami za litr. Ta u běžného vína zatím zavedena není. Druhým faktem je cena láhve. Ta musí být oproti klasickému vínu bytelnější. Pokud si potěžkáte prázdnou láhev od šampaňského a prázdnou láhev od vína, okamžitě poznáte rozdál. Láhev od šampaňského musí být odolná vůči tlakům uvnitř láhve a to je samozřejmě spojeno s vyššími náklady na materiál a vrobní cenu.

Dalším důvodem vysoké ceny je práce. Šampaňské se vyrábí složitým a náročným procesem, který je náročný jak na samotný provoz, tak na kvalitu. Některá drobná vinařství nechávají šampaňské vyrábět u externích odborníků, protože sami si aparát na jeho výrobu nemohou dovolit. Hrozny do sektu se sklízejí dříve, než hrozny pro klasické víno, protože je potřeba ovocnější chuť. Prvotní víno je pak směsí mnoha odrůd a ročníků. Toto míchání je velice náročné, protože víno musí být konzistentní a jednotné. Vyžaduje trpělivost a opravdového odborníka. Další na řadu přichází přidání cukru a kvasinek, které vytvoří bublinky. Následuje uležení vína a odstraňování kvasinek.

Je tedy celkem jasné, že cena jedné láhve šampaňského odráží zejména náročnost a složitost přípravy. Na šampaňské jsou však také kladeny nároky ze strany různých regulí a omezení a to ze všech stran. Lokalita, množství, podmínky… To vše jsou faktory, které musí být dodrženy.

Kombinací všech zmíněných důvodů získává šampaňské na prestiži a samozřejmě i na ceně. Šampaňské se prostě stalo jakousi společenskou záležitostí a projevem luxusu. Stal se z něj doplněk životního stylu jako značkové hodinky, kabelky nebo sportovní auta