Průvodce vínem pro vegetariány

wine for vegetariansNakladatelství Papelera by Vám rádo představilo novou knihu z blasti gastronomie – Průvodce vínem pro vegetariány od uznáváné odbornice na výživu Marie Alais. Z francouzského originálu přeložila Monika Kolářová.

Marie Alais, jako jedna z předních dietoložek, v knize komentuje aspekty výběru vína s ohledem na odlišné složení jídelníčku vegetariánů a odlišného zastoupení výživových složek v něm. Pojďme do knihy nahlédnout a zběžně se seznámit s jejím obsahem.

V úvodu knihy autorka komentuje rozdíly v přijímaných živinách u vegetariánů a populace, konzumující maso. Vyzvednuty jsou pak zejména ty živiny a složky, které jsou obsaženy v různých druzích vín.

Další část je pak zaměřena na složení samotného vína a jeho ovlivňující faktory. Důležitou roli hraje především lokalita, ve které je vinná réva pěstována. Ta totiž ovlivňuje složení půdy, dobu slunečního svitu během dne, složení ovzduší nebo procento deštivých a slunných dní. Všechny tyto faktory ovlivňující rostlinu, pak utváří poměr a charakter obsažených výživových hodnot. Autorka v této části knihy také uvádí příklady a doporučuje některá vína.

Na tato doporučení pak plynule navazuje a ze slunných svahů přechází k prostřenému stolu. V této kapitole se věnuje především kombinování různých vín s vegetariánskými pokrmy. Nejdříve se opět zaměřuje především na vyvážené složení stravy v kombinaci s jídlem. U všech pokrmů pak uvádí i vhodné množství vína, doporučeného ke konzumaci.

Poslední kapitola je zaměřena na autorčiny osobní zkušenosti. Marie doporučuje vhodné kombinace vína a pokrmů nejen po výživové, ale také po chuťové stránce. Přidává také tipy a triky, které nasbírala za léta praxe a výživového poradenství po celém světě. Kniha je doplněna přílohou s vinnými recepty a radami, jak s vínem vařit a neztratit jeho vlastnosti. V úplném závěru čtenářka nalezne fotopřílohu. Rozšířená edice knihy pak nabízí další přílohu ve formě vzorových jídelníčků na jednotlivé dny a jídelníčků pro osoby se zdravotními problémy. V rozšířené edici také naleznete DVD se slovním komentářem autorky.