Typy vína pro dnešní večer

Asi každého napadne, že bílé víno vzniká z hroznů bílých a červené víno z hroznů modrých. Tyto bobulky jsou nádherně sladké a vynikající, a co teprve když je patřičně upravíme? Pak dáme vzniknout různorodým typům vína, na které se dnes podíváme.

Bílé a červené víno se totiž neliší jen barvou vstupních surovin, ale i způsobem výroby. Zatímco u bílého vína se fermentuje šťáva (bez ohledu na hrozny samotné), produkce červeného vína spočívá ve fermentaci celých hroznů včetně slupek tak, aby došlo k úplnému vylouhování všech kvalit – tedy i tříslovin a barviv. Proto bývají červená vína poněkud trpčejší, než jeho světlý sourozenec. Jak už název růžového vína napovídá – jedná se o víno na pomezí. Tajemstvím výroby růžového vína je kratší doba macerace barviv.

Suché, polosuché, polosladké a sladké

dessert wineChcete-li se vyhnout bolení hlavy na druhý den, pravděpodobně vždy sáhnete po vínu suchém. Po větším množství sladkého vína většinu lidí bolí hlava – nemusí tomu však tak být, pokud kupujete kvalitní sladké víno, které je sladké přirozeně. Každý preferuje něco jiného a také se každé víno hodí k jinému druhu konzumace. Večer propitý sladkým vínem vás přijde mnohem draho než večer propitý suchým vínem. Vzhledem k obsahu cukrů se například v případě zvýšeného množství kvasinek v těle doporučuje pít pouze víno suché, neboť kvasinky z cukru žijí.

Stolní nebo dezertní víno?

Sladší a silnější vína jsou také označovány jako dezertní vína. Vyšší obsah cukru a alkoholu může být dosažen přirozeně nebo doslazováním. Pokud si zajdete do dobré vinárny a pohlédnete na ty nejmenší lahve, většinou se jedná o tzv. ledová vína či slámová vína, čehož si pozorný divák filmu Bobule již jistě všiml. Tato vína jsou považována za velice kvalitní a tomu odpovídá jak cena, tak množství.

Víno z hroznů? Nejen to!

Víno se však nemusí vyrábět jen z hroznů. Mezi domácími výrobci je například velice oblíbené víno šípkové. Ne každý ví, že i taková medovina je vlastně druhém vína. Záleží na tom, jak moc necháte kvasinky prokvasit. Kromě medoviny sladké jako cumel totiž můžete vyrobit i medovinu čirou a suchou, podobnou spíše vínu než sladkému moku.